اگر کودک ما با تفنگ اسباب بازی بازی کند کار اشتباهی است ؟

تفنگ اسباب بازی برای کودکان

اگر کودک ما با تفنگ اسباب بازی بازی کند کار اشتباهی است ؟

تفنگ اسباب بازی ابزار بازی جدیدی محسوب نمی شود و همچنین این سوال که آیا آن ها برای بازی بچه ها مفید هستند یا خیر مطرح نیست.

اگر در نقش والدین کودکان، از بازی آن ها با اسلحه ناراحت و آزرده می شوید مجبور به خرید تفنگ اسباب بازی نیستید و می توانید از خرید آن برای کودکان پرهیز کنید.

اما چنانچه کارشناسان و متخصصان بازی کودکان معتقدند، منع کودکان از بازی با تفنگ اسباب بازی کار و شیوه درست و مناسبی نیست.

کودکان می توانند در شرایطی ایده آل اسلحه های دلخواه خود را بسازند یا وانمود کنند که اسباب بازی های دیگری که دارند، درواقع یک تفنگ هستند.

یعنی آن ها از اسباب بازی های دیگر خود به عنوان یک اسلحه استفاده کنند. چرا که این شکل از بازی کاملاً تخیلی است و از خاصیت انعطاف پذیری بالایی برخوردار است.

«جین کچ» در کتاب «Under Deadman’s Skin: Discover» خود در خصوص یافته هایی درباره بازی های خشونت آمیز کودکان عنوان کرده است که:

 «من هرگز به والدین توصیه نمی كنم که تفنگ های آب پاش، اسلحه های كلاه دار یا سایر چیزهای دیگر شبیه به تفنگ اسباب بازی را برای کودکان خود ممنوع کنند، زیرا این حرف عقلانی و درستی نیست که بگوییم اگر کودک یک اسلحه پلاستیکی را در اختیار داشته باشد به فردی خطرناک تبدیل خواهد شد».

والدین هر چقدر که تلاش کنند تا کودکان را از بازی با اسلحه اسباب بازی منع کنند، علاقه و تمایل کودکان به بازی با آن ها بیشتر می شود.

به عبارتی چنین رویکردی از سوی والدین می تواند نتیجه عکس داشته باشد.

این در صورتی است که باید عنوان نمود که تعیین برخی قوانین و اصول اساسی برای بازی با تفنگ اسباب بازی با توجه به سنین مختلف امری هوشمندانه و عقلانی است.

خطر اشتباه گرفتن اسلحه واقعی با تفنگ اسباب بازی

بازی با تفنگ اسباب بازی

چنانچه «دایان لوین» استاد دانشگاه بوستون و نویسنده کتاب « The War Play Dilemma» گفته است: «از آنجایی که برخی از افراد حتی دوست ندارند شخص دیگری یک تفنگ اسباب بازی را هم به سمت آن ها نشانه بگیرد، والدین باید به کودکان خود توضیح دهند که پیش از آن که بخواهند با کسی به وسیله اسلحه اسباب بازی بازی کنند باید از دوست خود اجازه بگیرند».

چنین چیزی به این معنی نیست که بازی با تفنگ اسباب بازی در هر شرایطی بد است، اما این مسئله را مشخص می کند که اسلحه اسباب بازی با عروسک بازی یک چیز نیستند و با همدیگر فرق دارند، از همین رو ممکن است نیاز باشد برای بازی با اسلحه اصول و قوانین مختلفی در نظر گرفته شود.

در کشورهایی که حمل اسلحه واقعی قانونی است، یکی از مسائل بسیار مهم اشتباه گرفته شدن آن با اسلحه اسباب بازی است.

به عنوان مثال این مسئله در سال 2014 موجب یک قتل عام وحشتناک شد، چنانچه کودکی 14 ساله به اشتباه اسلحه واقعی در عوض اسباب بازی به بیرون از خانه برد و باعث به وجود آمدن یک فاجعه غم انگیز گشت.

بر همین اساس باید بسیار مراقب بود و حتی در مواردی اجازه خروج اسلحه از خانه را به کودک نداد. همچنین امروزه بسیاری از مدارس ورود تفنگ اسباب بازی به مدارس را ممنوع کرده اند.

مطلب پیشنهادی  یکی از مهم ترین فواید لگو: کاهش استرس کودکان !

یکی از مواردی که در این خصوص باید به طور جدی به کودکان آموزش داده شود این است که در هر زمانی که اسلحه ای را دیدند و احساس کردند که می تواند واقعی باشد، به هیچ عنوان آن را لمس نکرده و بلافاصله به بزرگسالان مراجعه کرده و به آن ها اطلاع دهند.

نقش والدین در استفاده مناسب کودکان از تفنگ اسباب بازی

مسئله‌ی بازی با تفنگ اسباب بازی

مسئله اصلی آسیب دیدن و آسیب زدن است.

کودکانی که در سنین بالاتری قرار دارند، به عبارتی دارای روحیه‌ای شرورانه تر و پر خطر تر هستند.

از این رو مواجهه آن ها با ابزاری چون تفنگ اسباب بازی که تیرهایی نیز شلیک می کند و یا تظاهر آن ها به بازی با تفنگ و حمله به دیگری می تواند به لحاظ عملی و ذهنی رفتاری مخاطره آمیز قلمداد شود.

طبیعی است که کودکان به این مسئله فکر می کنند که این تفنگ واقعی نیست و تنها بازی کردن برایشان اهمیت دارد.

چنانچه کودکان از همان ابتدا و به عنوان مثال در دو سالگی نیز هر وسیله ای چون مداد و کاغذ را به شکلی در دستان خود می گیرند که وانمود کنند در حال شلیک کردن هستند،

اما آیا چنین چیزی به معنای عادی شدن استفاده از اسلحه واقعی در ذهن آن هاست؟

و یا نه اینطور نیست و چنین رفتاری اشکالی ندارد؟

سوالات زیادی در این خصوص وجود دارد که باید به دنبال پاسخ دادن به آن ها بود.

هر زمانی که در خصوص چنین چیزی تحقیق می کنیم باید توجه داشته باشیم که هر دو جنبه «خوب» و «بد» را مورد بررسی و توجه قرار دهیم.

هم شواهد و دلایلی وجود دارد که با استفاده از اسلحه اسباب بازی مخالف است و هم دلایلی موجود است که از آن دفاع می کند و مزیت های آن را مورد اشاره قرار می دهد.

بر همین اساس والدین باید تصمیم نهایی را طوری اتخاذ کنند که بهترین رفتار ممکن را به همراه داشته باشد.

پژوهش ها و مطالعات مختلفی که در این خصوص و به منظور پاسخ به این پرسش ها صورت گرفته اند، معتقدند که پیش از ورود به بازی با تفنگ اسباب بازی، ضروری و حیاتی است که اغلب موضوعات پیرامون اسلحه و خشونت آمیز بودن آن را به کودکان خود آموزش دهیم.

اگر ما کودکان خود را بدون اینکه دلایل چرایی آن را بدانند از چیزی منع کنیم نتیجه ای عکس خواهیم گرفت، به طوری که ممکن است حتی آن ها گرایش و تمایل بیشتری به انجام آن کار پیدا کنند.

آموزش، بهترین شیوه برای کاهش خطر تفنگ اسباب بازی

آموزش، آموزش و آموزش

ما باید در مورد ایمنی اسلحه و خشونتی که می تواند به همراه داشته باشد با کودکان خود صحبت کنیم زیرا در هر صورت آن ها در اخبار، اینترنت، تلویزیون، مدرسه و یا از طریق دوستان خود با آن مواجه می شوند.

در هر صورت و در خصوص هر موضوعی که سخت و مشکل نیز به نظر برسد همواره بهتر است که آن ها این چیزها را ابتدا از زبان خود والدین بشنوند. همچنین باید توجه داشت که این مسئله یکبار برای همیشه مورد توصیه و آموزش قرار نمی گیرد، بلکه نیازمند مکالمه ای مداوم در طول سال ها و طی فرآیند رشد کودکان است.

مطلب پیشنهادی  داستان پیدایش اسباب بازی لگو

صحبت های و توصیه های آموزشی در خصوص تفنگ اسباب بازی بسیار بیشتر از بازی کردن کودکان با اسلحه ضروری و حیاتی است.

ما در این قسمت و در ادامه تلاش کرده ایم تا موضوعاتی را برای گفتگو در این خصوص مورد اشاره قرار دهیم.

در این موضوعات تلاش شده است تا کودکان بسته به سنی که دارند مورد بررسی و توجه قرار گیرند تا از سوی دیگر دچار اضطراب و استرسی نشوند که فرایندهای رشد و فعالیت آن ها را از کار بیندازد.

• گاهی وقایع خشونت آمیزی در سطح بومی و محلی به وجود می آید که در همه دنیا نیز امکان رخ دادن آن وجود دارد.

چیزی که حائز اهمیت است این است که بچه های ما در مورد این فجایع از ما بشنوند و نه اخبار یا اینترنت.

ما می توانیم در مورد آن به روشی متناسب با سن آن ها با آن ها صحبت کنیم و تکرار کنیم که مسئولیت حفظ امنیت آن ها به عهده ی والدین است.

• شیوه هایی وجود دارد که می توان خشم و انرژی خود را به شکل های بی خطر و سالم تخلیه نمود.

چنین چیزی به این معنی است که چگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم و در پاسخ به آنها که عصبانی هستند چگونه واکنشی داشته باشیم که حتی در مواقع استفاده از تفنگ اسباب بازی آسیبی به خود و دیگران وارد نکنیم.

آموزش کودکان به وسیله تفنگ اسباب بازی در خصوص اسلحه
 • شیوه هایی که تعارض و نزاع را کنترل می کنند. اغلب ما نمی دانیم که چگونه باید از یک درگیری خارج شویم. شیوه های خروج از درگیری و نزاع باید به کودکان آموزش داده شود.
 • باید به کودکان توضیح داد و برای آن ها روشن کرد که چرا پروتکل های ایمنی و افسران پلیس در خیابان ها وجود دارند و چرا حتی ممکن است این قوانین و پروتکل ها در مدرسه نیز وجود داشته باشند.
 • و اینکه اگر یک اسلحه دیدند باید چه رفتار و واکنشی از خود نشان دهند. در این خصوص بسیاری از کارشناسان معتقدند که باید ترس کودکان از قرار گرفتن در این موقعیت را به طور مداوم تقویت کرد. سپس به لحاظ طبیعی و اصول ژنتیکی این ترس در کودکان نهادینه شده و بسیاری از احتمالات مخاطره آمیز را در چنین شرایطی برای آن ها کاهش می دهد.

آموزش کودکان در خصوص ایمنی تفنگ

علاوه بر امکان وقوع خشونت با اسلحه، همچنین باید بچه های خود را آگاه کنیم که تفنگ یک سلاح است و رفتار با آن اصول مشخص و مهمی را می طلبد.

ما در اینجا به برخی از این اصول آموزشی اشاره کرده ایم:

 • به کودک خود بیاموزید که اگر با یک اسلحه مواجه شد، توفق کند، به هیچ وجه آن را لمس نکند، منطقه را بلافاصله ترک کند و به یک بزرگسال اطلاع دهد. به شکلی که حتی اگر آن ها این احتمال را بدهند که چیزی که دیده اند تنها یک تفنگ اسباب بازی است، مطمئن باشید که به عنوان یک بزرگسال شما را مطلع می کنند.
 • اگر کودکان به ندرت با نظارت یک بزرگسال اسلحه ای را در دست می گیرند، با همه‌ی اسلحه های به عنوان یک ناظر طوری رفتار کنید که انگار پر و آماده شلکیک شده اند.
 • به آن ها بگویید همیشه انگشت خود را از ماشه دور نگه دارند مگر اینکه آماده شلیک باشند. همیشه اسلحه را در جهت مطمئنی نگه دارید. و همیشه اسلحه را خالی نگه دارید تا زمانی که آماده استفاده شود.
 • در خصوص چگونگی قدرت های مختلف و متفاوتی که اسلحه های گوناگون دارند به آن ها توضیح دهید و بر آن ها تأکید کنید.
 • در یک محیط امن به عنوان هدف شروع به تیراندازی چیزی مانند قوطی کنسرو کنید.
مطلب پیشنهادی  بازی با اسباب بازی ساختنی و لگو راهی برای پرورش هوش و خلاقیت
مزیت های بازی کودکان با تفنگ اسباب بازی

چرا باید به بچه هایمان اجازه دهیم با تفنگ اسباب بازی بازی کنند:

 • بازی با تفنگ اسباب بازی خشونت نیست، بلکه نماد قدرت، رهبری، اقتدار، قدرت و کنترل است. کودکان می توانند بین این مهارت های مختلف هر کدام را به عنوان یک نماد برگزیده و از آن رمزگشایی کنند.

 

 • اگر سعی کنید این نوع بازی ها را برای کودکانی که دوست دارند حتی در ظاهر به سوی نقاشی هایی که روی کاغذ کشیده اند شلیک کنند ممنوع کنید، آن ها احتمالا به بازی های تهاجمی دیگر روی می آورند و آن را با شدت بیشتری دنبال می کنند. همچنین ممکن است وسیله ای که برای بازی های تهاجمی انتخاب کرده اند و در اختیار دارند را از شما پنهان کنند.

 

 • وقتی بچه ها از شرکت در یک بازی پرخاشگرانه با یا بدون سلاح منع می شوند، فرصت هایی که می توانند برای رشد شناختی، اجتماعی و عاطفی، جسمی و کلامی داشته باشند موثر باشند را از دست می دهند. باید توجه داشته باشید که سال هاست کودکان به این بازی ها می پردازند.

 

 • وقتی کودک در حال بازی با تفنگ اسباب بازی است، نمی توان گفت در حال دامن زدن به یک خشونت واقعی است. اما بسیاری از بزرگسالان بر این باورند که این یک خشونت واقعی است و باید از آن پرهیز گردد.. مایکل تامپسون نویسنده کتاب «Raising Cain: Protecting the Life Emotional of Boys» عنوان کرده است که: «من می فهمم که چرا والدین از این بازی ها ناراحت می شوند، اما این بازی است و بازی منجر به پرخاشگری کشنده نمی شود. اگرچه پرخاشگری آسیب رسان است و باعث صدمه در فرد می شود اما بازی منجر به هیچ یک از اینها نمی گردد».

 

 • فریاد زدن بر روی کودک با هدف منع کردن او از یک بازی متظاهرانه معمولی همراه با اسلحه می تواند باعث شرمندگی او شود و سپس پیوندهای ارتباطی میان والدین و کودک را از هم بگسلد.

 

 • تفنگ اسباب بازی می تواند به بچه ها کمک کند تا خود را با دنیای واقعی سازگار کنند. محققان بر این باورند که وقتی بچه ها خشونت را در بازی وانمود کنند، ممکن است یاد بگیرند که چگونه انگیزه های واقعی خشونت آمیز را کنترل کنند و احساسات خود را مدیریت کنند.

 

منبع : تیله ها