برای کودکان 0 تا 2 سال چه اسباب بازی ای مناسب است ؟

بازی کودکان 0 تا 2 سال

برای کودکان 0 تا 2 سال چه اسباب بازی ای مناسب است ؟

آیا می دانید که چگونه باید اسباب بازی هایی را برای کودکان 0 تا 2 سال خود انتخاب کنید که برای آن ها مناسب باشد؟

در این متن تلاش خواهیم کرد تا ایده هایی را در راستای خرید اسباب بازی مطرح کنیم که در رشد کودک شما موثر بوده، او را به چالش کشیده و مهارت های فکری، فیزیکی، زبانی و اجتماعیعاطفی او را پرورش دهد. کودکان در این سنین کاوشگران کوچکی هستند که که به شکل تجربی و از طریق انجام دادن کارها درگیر فرایند یادگیری می شوند.

بازی با پیروی از علایق منحصر به فرد، فرصتی عالی را برای رشد و تمرین مهارت های جدید در اختیار کودک شما قرار می دهد.

اسباب بازی ها و وسایل بازی که در دسترس کودک شما قرار دارد در شکل گیری رشد و پرورش او به شیوه های مختلف  و متنوعی موثر است.

اگرچه اغلب اینطور به نظر می رسد که خرید اسباب بازی برای کودکان 0 تا 2 سال باید آسان باشد، چرا که وقتی امروز وارد یک فروشگاه اسباب بازی می شوید به دلیل وجود تنوع فراوان در محصولات آن، کار سختی را برای یافتن یک اسباب بازی در پیش ندارید، اما شمار زیادی اسباب بازی وجود دارد که برای بازار کودکان نوزاد تولید شده است.

حال چگونه می توانید از میان این انبوه اسباب بازی ها مورد مناسب برای کودک خود را انتخاب کنید؟

چگونه می توان تشخیص داد که کدام یک از کیفیت بالا برخوردار هستند و کدام دوام بیشتری دارند؟

کدام یک بیش از چند روز یا چند هفته علاقه کودک شما را جلب می کند یا به عبارتی کودک به زودی از بازی با آن خسته نمی شود؟

در ادامه مواردی برای انتخاب اسباب بازی هایی آورده شده است که به پرورش کودک شما کمک می کنند، او را به چالش می کشند و رشد کلی او را پرورش می دهند (مهارت های فکری، فیزیکی، زبانی و اجتماعی – عاطفی او).

چگونه اسباب بازی های مناسب برای کودکان 0 تا 2 سال را انتخاب کنیم؟

اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که به روش های مختلفی قابل استفاده باشند:

کودکان 0 تا 2 سال عاشق جدا کردن، جمع کردن، بیرون کشیدن، قرار دادن، اضافه کردن و جمع شدن هستند.

بر همین اساس اسباب بازی هایی را برای آن ها انتخاب کنید که دارای «انتهای باز» باشند، به این معنا که کودک شما بتواند با آن ها بازی های مختلفی انجام دهد. مثلاً، می توان از سازه های چوبی یا پلاستیکی متراکم استفاده کرد که به کودک اجازه می دهد تا با آن ها جاده، باغ وحش، پل یا سفینه فضایی بسازد.

اسباب بازی هایی از این دست موجب می شوند تا کودک شما به تخیل کردن بپردازد و همچنین و به او کمک می کنند مهارت حل مسئله و تفکر منطقی خود را پرورش دهند.

  • مثال: خانه سازی، خانه سازی بهم پیوسته، خانه سازی تو در تو و اسباب بازی هایی برای بازی با شن و ماسه و آب.

همه‌ی ما اغلب یک تجربه‌ در خرید اسباب بازی داشته ایم که کودک به مدت دو روز با آن بازی می کند و سپس هرگز به سمت آن نمی رود و از آن استفاده نمی کند.

مطلب پیشنهادی  انواع راه حل برای سرگرم کردن کودکان در مسافرت و مهمانی

در این مورد شما می توانید با یافتن اسباب بازی هایی که در مراحل مختلف رشد، می توانند همواره کودک شما را را سرگرم نمایند و برای آن ها جذابیت داشته باشند، این مشکل را رفع نمایید.

به عنوان مثال، حیوانات کوچک پلاستیکی که ممکن است کودک بخواهد برایش یک خانه جعبه‌ای کوچک درست کند می تواند برای کودکان 0 تا 2 سال همواره دارای جذابیت باشد، همچنین یک کودک با سن کمی بالاتر نیز می تواند با استفاده از آن ها داستانی را که در ذهن خود ساخته است، بازی کرده و به نمایش در بیاورد.

مثال: اسباب بازی حیوانات پلاستیکی و شخصیت های اکشن، خانه های عروسکی برای کودک نوزاد، قطارها و کامیون های تخلیه‌ی بار و سایر وسایل نقلیه، حیوانات عروسکی و به طور کلی عروسک ها.

بازی کودکان 0 تا 2 سال

اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که باعث تشویق اکتشاف و حل مسئله در کودکان شوند.

بازی به کودکان این فرصت را می دهد تا مهارت هایی را که به تازگی آموخته اند بارها و بارها تمرین کنند.

همچنین اسباب بازی ها به کودکان 0 تا 2 سال این فرصت را می دهند خودشان چیزی را کشف کنند، یا با کمک یک مربی یا والدین مجموعه ای از مهارت های منطقی و فکری را در آن ها خلق می کنند و به آن ها کمک می کنند تا به طور مداوم به حل مسئله بپردازند.

اسباب بازی ها همچنین به کودکان کمک می کنند تا مهارت های روابط فضایی (درک چگونگی متناسب بودن اوضاع)، هماهنگی دست و چشم و مهارت های فیزیکی مناسب را با استفاده از عضلات کوچک در دست ها و انگشتان خود یاد بگیرند.

  • مثال : پازل، آشنایی با شکل ها، خانه سازی، لوازم کاری(آشپزخانه، پزشکی و … ، مواد هنری مانند خاک رس، رنگ، مداد رنگی یا خمیر بازی.

به دنبال اسباب بازی هایی باشید که تخیل کودک را به کار گرفته و تحریک نماید:

با رشد بیشتر کودکان 0 تا 2 سال، خلاقیت آن ها در صورت عدم توجه و تقویت آن می تواند در معرض از بین رفتن قرار بگیرد.

چرا که او اکنون قادر به بازی در نقش شخص دیگری (مانند یک پادشاه) است و تلاش می کند تا چیزی مانند جورچین یا یک قطعه از خانه سازی را به شکلی که می خواهد (مانند یک تکه کیک)  تصور کند.

از این رو باید در خرید اسباب بازی برای او دقت کرد تا ابزاری را فراهم کرد که موجب راحت تر شدن فرایند تخیل در او گردد.

همچنین باید به دنبال اسباب بازی هایی بود که کودک بتواند هنگام رشد و داستان پردازی از آن ها استفاده کند.

بازی کردن مهارت های زبان و سواد، مهارت های حل مسئله و توانایی برقراری ثبات را ایجاد می کند، از همین رو باید برای حفظ توالی در رشد مناسب کودک، میان رشد او و انتخاب اسباب بازی برایش تناسب را برقرار نمایید.

مثال: لباس آراسته، غذا برای اسباب بازی، بشقاب پلاستیکی، شخصیت های اکشن و قهرمانی، عروسک ها و حیوانات پلاستیکی و عروسکی، قطارها و کامیون ها، خانه عروسکی کودک، ابزار اسباب بازی و لوازم جانبی مانند لوله، کاغذ بسته بندی، شیلنگ آتش نشانی، جعبه های مقوایی بزرگ همیشه مورد توجه کودکان 0 تا 2 سال است (مثلاً جعبه یک یخچال واقعی موجود در یک فروشگاه لوازم خانگی).

مطلب پیشنهادی  بهترین اسباب بازی آموزشی برای کودکان کدام اند ؟

آن چه که کودک شما می تواند با این جعبه ها تصور کند شامل خانه ها، کشتی های دزدان دریایی، انبارها و تونل ها می شود.

به کودک خود این فرصت را بدهید تا با چیزهای «واقعی» یا اسباب بازی هایی که شبیه به چیزهای واقعی هستند بازی کند:

کودکان 0 تا 2 سال در درک چگونگی کارکرد اشیا در دنیای خود همچون کنترل از راه دور تلویزیون یا کلیدهای روشن-خاموش خوب عمل می کنند.

آن ها همچنین علاقه‌مند به بازی با چیزهای «واقعی» مانند تلفن همراه شما هستند، چرا که مشتاق هستند تا خودشان را همچون شما بزرگ و توانمند نشان دهند.

 اسباب بازی هایی از این دست به کودکان در حل مسئله کمک می کنند، روابط فضایی را به آن ها آموزش می دهند (چطور همه چیز با هم جور در می آیند) و مهارت های حرکتی ظریف (استفاده از عضلات کوچک دست و انگشتان) را نیز رشد می دهند.

  • مثال: ظروف و مواد غذایی پلاستیکی، کلیدهای اسباب بازی، تلفن اسباب بازی، لباس های عروسکی، آلات موسیقی، جاروهایی مخصوص کودک، پاک کن، بُرِس و خاک انداز.

برخی از اسباب بازی ها را برای تقویت و رشد استعداد خواندن و نوشتن آماده کنید:

کتاب ها، حروف الفبای مغناطیسی و وسایل هنری مانند نشانگر و مداد رنگی به کودک کمک می کند تا به مهارت خواندن و نوشتن زودرس دست پیدا نماید.

وسایل «واقعی» مانند منوها، کاتالوگ ها یا مجلات که کودک به متن آن ها نگاه می کند و با آنها بازی می کند می تواند برای او جالب و جذاب باشد.

به دنبال اسباب بازی هایی باشید که کودک شما را به فعالیت وا می دارد:

کودکان 0 تا 2 سال به دلیل احساس قدرت در بدن خود اعتماد به نفس بالا تلاش می کنند تا انواع حرکت های بدنی را انجام دهند.

مسئولیت شما در قبال چنین موقعیتی این است که مخاطب شگفت زده ای از موفقیت های جدید کودک در این زمین بازی کوچک باشید.

به دنبال اسباب بازی هایی باشید که به کودک شما کمک می کند مهارت های جسمی فعلی را تمرین کرده و او را به انجام فعالیت های بدنی جدیدی نیز ترغیب نماید.

  • مثال: توپ هایی با شکل و اندازه های مختلف، سه چرخه یا اسکوترهای سه چرخ (با تجهیزات محافظتی مناسب)، ست های بولینگ پلاستیکی، حلقه بسکتبال در اندازه کودک، اسباب بازی های کششی (به عنوان مثال، اسباب بازی هایی که کودک شما می تواند از یک ریسمان برای حرکات کششی استفاده نماید)، واگن یا کالسکه های برای پر کردن و کشیدن، ابزار باغبانی برای حفاری و چکش زدن، جعبه های متحرک (دو سر باز) به منظور ایجاد تونل و خزیدن در آن.
بازی کودکان 0 تا 2 سال

به دنبال اسباب بازی هایی باشید که بازی های بین نسلی را پرورش دهند:

اگرچه بزرگسالان و کودکان 0 تا 2 سال تقریباً می توانند هر چیزی را با هم بازی کنند، بعضی از اسباب بازی ها مشخصاً برای مشارکت بزرگسالان طراحی شده اند.

با رشد کودک، می توان زودهنگام به سراغ بازی های رومیزی که شامل استفاده از حافظه شخص و درنتیجه تقویت آن است رفت، بازی هایی که نیازی به خواندن ندارند و برای همه‌ی سنین جالب توجه هستند.

مطلب پیشنهادی  راهنمای خرید اسباب بازی مناسب نوزاد

وقتی فرصتی برای بازی با همدیگر وجود دارد تلاش کنید تا شبی را به یک بازی خانوادگی اختصاص دهید. بازی های رومیزی مهارت های شمارش، تطبیق، استفاده از حافظه و همچنین مهارت گوش دادن و کنترل کودک را تحت تأثیر قرار می دهند.

در این بازی ها علاوه بر اینکه کودکان یاد می گیرند از قوانین بازی پیروی کنند، همچنین می توانند مهارت های زبانی و برقراری ارتباط را نیز در خود پرورش دهند.

یکی دیگر از مزایای مهم این رویکرد این است که به کودکان نقش برنده‌ی سخاوتمند و نحوه کنار آمدن با باخت را آموزش دهیم.

صدا، نور و موسیقی دارای چه مزیت هایی هستند؟

بسیاری از اسباب بازی های کودکان 0 تا 2 سال با دکمه ها، اهرم ها، چراغ ها، موسیقی و غیره به کار می افتند.

اغلب این اسباب بازی ها به عنوان یک پیشرفت تکنولوژیک به بازار عرضه می شوند زیرا دارای کارکردها و عملکردهای مختلفی هستند.

متأسفانه، چنین اسباب بازی هایی  اغلب اثری معکوس در رشد مناسب کودک دارند. زیرا هرچه یک اسباب بازی کارکردهای بیشتری داشته باشد و به عبارتی بیشتر کار کند، کودک شما  مجبور به انجام کار کمتری می شود.

اگر کودک شما می تواند بنشیند و کار یا اجرای یک اسباب بازی را تماشا کند، پس این وسیله بیش از آن که جنبه های آموزشی بازی با اسباب بازی را در بر بگیرد صرفاً حاوی جنبه ای سرگرم کننده است.

علاوه بر این، این اسباب بازی ها ممکن است برای کودکی که به دنبال قوانین علت و معلولی است گیج کننده باشد و او را از اهداف یادگیری منحرف سازد.

مثلاً اگر یک اسباب بازی به طور تصادفی شروع به پخش موسیقی می کند، یا مشخص نیست که کدام دکمه موجب شده تا چراغ ها شروع به چشمک زدن نمایند، پس کودک شما نمی آموزد که کدام یک از اقدامات او (علت) باعث ایجاد نور و موسیقی شده است (نتیجه یا معلول).

به طور خلاصه، مفیدترین اسباب بازی ها آن هایی هستند که کودکان 0 تا 2 سال مجبور به انجام فعالیت و حرکت کردن می کند.

چرا که هرچه کودکان مجبور شوند از ذهن و بدن خود در راستای انجام یک کار استفاده کنند، بیشتر و بهتر نیز یاد می گیرند.

آیا اسباب بازی ها همانطور که بسته بندی و تبلیغات آن ها اغلب ادعا می کنند، می توانند بر هوش کودک اثری مثبت داشته باشند؟

در این مورد باید با هوشیاری رفتار کرد. ثابت نشده است که بیشتر محصولاتی که این ادعاها را دارند، الزاماً هوش کودکان 0 تا 2 سال را افزایش می دهند.

در حقیقت، وسایل خانگی ایمن (کاسه های پلاستیکی برای پر کردن و ریختن، بالش برای کوهنوردی و انباشته کردن چیزی روی هم برای ایجاد غار) اغلب بهترین ابزار یادگیری هستند.

به یاد داشته باشید، هرچه کودک شما مجبور باشد از ذهن و جسم خود برای حل مسئله و رشد ایده های خود استفاده کند، بیشتر یاد می گیرد.

خرید اسباب بازی و خرید عروسک مختص کودکان زیر 2 سال را فقط از فروشگاه اسباب بازی و عروسک تیله ها انجام دهید چون ما همیشه به اعتماد شما وفادار خواهیم ماند.