برای کودکان 2 تا 4 سال چه اسباب بازی ای مناسب است ؟

کودکان 2 تا 4 سال

برای کودکان 2 تا 4 سال چه اسباب بازی ای مناسب است ؟

همگام شدن با مهارت ها و علاقه های کودک 2 تا 4 ساله که به سرعت در حال رشد کردن است، می تواند همچون یک مسابقه دو و میدانی در نظر گرفته شود.

«هدر سینگ»، مدیر آموزشگاه و گالری موزه کودکان در تگزاس معتقد است: «معنای بازی این است که کودکان چگونه دنیای پیرامون خود را درک می کنند».

جذاب ترین اسباب بازی های کودکان 2 تا 4 سال شامل موارد مختلفی از اسباب بازی های عملی و اسباب بازی های دستی و آموزشی می شود. کودکان در این سن ممکن است بتوانند از مهارت های حرکتی ظریف خود به روش های دقیق تری مانند چیدن، نصب و پیچاندن قطعات کوچکتر استفاده کنند.

همچنین کودکان در این سن علاقه بیشتری به بازی با بچه های دیگر نشان می دهند. بازی های رومیزی ساده می تواند به آنها کمک کند تا مهارت به اشتراک گذاشتن و در نوبت ماندن را تمرین کنند.

اگر خرید اسباب بازی در هر نوعی به کودک شما اجازه می دهد تا سر بخورد، تکان بخورد، بالا و پایین شود، گزافه گویی کند یا به هر شکل دیگری مقداری از انرژی بی حد و حصر خود را مصرف کند این اسباب بازی برای او مفید است و بر رشد آن تأثیر مثبت می گذارد.

تخته‌ای با گیره های سرگرم کننده

مجموعه ای از گیره هایی با رنگ های روشن و قابل انعطاف به عنوان یک بازی با اصول باز کودکان 2 تا 4 سال را در موقعیتی چالش برانگیز قرار می دهد.

بچه ها می توانند گیره ها را در سوراخ های کف تخته قرار داده و گیره های دیگر را نیز بر روی یکدیگر دیگر قرار دهند تا ببینند که تا چه حد بالا می روند.

چنین فرآیندی در هر لحظه موجب موقعیتی چالش برانگیز ناشی از سقوط گیره ها، چیدمان و تنظیم کردن آن هاست. این گیره ها به راحتی می توانند کودکان شما را سرگرم کرده و همچنین بر رشد آن ها اثرگذار باشند.

تخته و گیره برای کودکان 2 تا 4 سال

اولین قلک‌های عروسکی

قلک ها از منظرهای مختلفی می توانند برای رشد کودکان 2 تا 4 سال مفید واقع شوند. قلک هایی که قابلیت پخش موسیقی دارند، قلک هایی که به شکل حیوانات عروسکی طراحی شده اند یا رنگ های روشن و شادی دارند که برای کودکان جذاب و سرگرم کننده هستند. قلک های عروسکی به توسعه مهارت های حرکتی کمک می کند و همچنین به آموزش رنگ، شمارش، و سایر موارد مهم دیگر می پردازد.

قلک های عروسکی برای کودکان 2 تا 4 سال

ربات های متحرک (آکروباتیک)

اگرچه ممکن است این سازه های عروسکی تا حد کافی دارای ظاهر زیبایی نباشند اما زاویه ها و قطعات کوچکی که در آن ها مشاهده می شود امکان ایجاد انواع خلاقیت ها را برای کودکان فراهم می کند و هرچه تعداد بیشتری از این روبات ها در اختیار کودکان قرار بگیرد فرصت بیشتری برای رشد قوه‌ی تخیل آن ها فراهم می کند. کودکان با استفاده از این روبات ها و تخیل های قهرمانانه با احساس پیروزی آشنا می شوند. همچنین هرچه سن کودکان بالاتر می رود می توانند استفاده های بهتر و بیشتری از آن داشته باشند. این روبات ها حتی می توانند تخیل برخی از بزرگسالان را نیز به کار گرفته و تحریک نمایند.

مطلب پیشنهادی  شرح نقش بازی در زندگی کودکان
روبات های آکروباتیک برای کودکان 2 تا 4 سال

اسباب بازی متر اندازه گیری

بسیاری از کارشناسان حوزه کودک معتقدند که  امکانات زیادی برای بازی با این نوار اندازه گیری برای کودکان وجود دارد. کودکان 2 تا 4 سال از بیرون کشیدن و پیچاندن نوار که به راحتی قابل غلتیدن است، لذت می برند و می توان احساس رضایت آن ها را به خوبی مشاهده کرد. این کودکان عاشق اندازه گیری و مقایسه همه چیز با استفاده از علامت گذاری اینچ و سانتی متر واقعی در اتاق خود هستند. استفاده از متر اندازه گیری شیوه ای عالی برای شروع آگاهی فضایی و مفاهیم مربوط به اعداد، شمارش و ریاضیات محسوب می شود.

متر اندازه گیری برای کودکان 2 تا 4 سال

یک سرگرمی برای مهارت تطبیق حافظه

یک خانه‌ی کوچک که عروسک هایی در آن وجود دارند که هر زمان کودک دری را باز و بسته کند به طور هماهنگ از در و پنجره و سایر خروجی های آن خارج می شوند و یا با خروج مثلاً سه عروسک سه عروسک دیگر وارد خانه می شوند، می توانند به عنوان یک سرگرمی اولیه در فرآیند رشد کودک تأثیرگذار باشند.

کودک می تواند در ابتدا به شکل ساده ای آن را مورد استفاده قرار دهد اما با گذشت زمان شیوه های بهره گیری از این اسباب بازی نیز تغییر می یابند و رشد می کنند. مثلاً در ابتدا، کودک به سادگی تلاش می کند تا حرکت هر یک از سه عروسک را مورد توجه قرار دهد و همه‌ی محفظه ها را در خانه پلاستیکی سه بعدی خود باز و بسته کند.

اما با گذشت زمان او تلاش می کند تا با ایجاد نوعی هماهنگی ذهنی عروسک ها را بر اساس مطابقت ذهنی خود به شکلی هماهنگ خارج کرده و داخل کند.

این اسباب بازی یک مجموعه کامل برای بازی های تطبیق حافظه کودکان 2 تا 4 سال است، بدون نیاز به اینکه در یک بازی کارتی شرکت کنند یا چیزی را از جایی به جای دیگر منتقل کنند.

اسباب بازی تطبیق حافظه برای کودکان 2 تا 4 سال

تونل داخلی

کودکان به راحتی می توانند از چالش یادگیری خزیدن از پشت یکدیگر لذت ببرند. همچنین در ادامه این تونل ها می توانند به یک مکان دنج برای بازی با سایر اسباب بازی ها یا یک عنصر سرگرم کننده برای یک قلعه پیچیده یا اتاق نشیمن تبدیل می شود.

این چادرهای رنگارنگ که از پلی استر ساخته شده اند می توانند به طور طولانی مدت کودک شما را سرگرم نمایند و خرید اسباب بازی تونل داخلی نیازمند هزینه گزافی نیز نخواهد بود. این اسباب بازی ها در دسته‌ی بهترین هدایا برای کودکان 2 تا 4 سال نیز قرار می گیرند.

اسباب بازی تونل داخلی برای کودکان 2 تا 4 سال

مجموعه‌ی متحرک لگو

قطاری با چندین قطعه کاملاً بزرگ و زیبا، که برای انتقال حس لذت ساختن با آجرهای لگو به کودکان بسیار عالی است. این مجموعه‌ی قطاری شامل جورچین هایی با رنگ های روشن و شاد و چهارپایه های چرخ دار است.

بچه ها می توانند قطعات این اسباب بازی را در انواع اندازه ها مرتب کنند، و در همین فرآیند مهارت های حرکتی ظریف خود را رشد داده و خود را در یک بازی تخیلی غرق می کنند.

مطلب پیشنهادی  چرا لگو گران است؟ پنج دلیل بالا بودن قیمت لگو

این اسباب بازی قدرت چیدن، هماهنگ کردن، تنظیم کردن، تطبیق و موارد دیگر را در کودکان 2 تا 4 سال تقویت می کند.

اسباب بازی متحرک لگو برای کودکان 2 تا 4 سال

فلش کارت های برجسته و خوش رنگ

همواره شناسایی و درک اشیای پیرامون کودکان برای آن ها یکی از بزرگترین و جذاب ترین سرگرمی ها محسوب می شود.

از همین رو فلش کارت ها و تصویرهای برجسته با رنگ آمیزی های زیبا کودک را وارد فرآیندی عملی در شناخت و درک اشیا و محیط پیرامون خود می کند.

در این اسباب بازی حروف و کلمات با یک فونت دلپذیر و زیبا چاپ می شوند و جلوه های برجسته و جسورانه‌ی کارهای هنری موجود در این کارت ها به نوعی با کودک صحبت می کنند و کودک نیز به آن ها پاسخ می دهد.

فلش کارت های برجسته برای کودکان 2 تا 4 سال

عروسکی در نقش یک جهنده

عروسک های جهنده اغلب حالتی مشابه با یک گردی دارند و قابل باد شدن هستند و برای کودکان 2 تا 4 سال که از دیوار بالا می روند عالی است !

اغلب کودکان دوست دارند تا با نشستن بر روی آن بالا و پایین بپرند، از دستان خود برای لمس مداوم آن استفاده کنند، و سایر مواردی که بخشی از انرژی آن ها را مصرف می کند.

همچنین از آنجایی که این اسباب بازی ها نرم و و مانند فنر هستند، هیچ جای نگرانی در این باره که کودک آن را روی زمین بکشد یا به دیوار بکوبد و سایر خرابی های دیگری که ممکن است با آن به بار بیاورد وجود ندارد.

عروسک جهنده برای کودکان 2 تا 4 سال

پازل های زیبا

پازل ها یک معمای هوشمندانه در انواع مختلف برای کودکان محسوب می شوند. کودکان 2 تا 4 سال اغلب با قطعات بازی می کنند و والدین خود را مجبور می کنند تا هر بار آن ها را جمع آوری نمایند.

اما این بازی با قطعات به کودک کمک می کند تا با رشد ذهنی خود به سوی چیدمان و تکمیل کردن آن پیش برود.

 پازل ها ی مختلف  به تدریج یک کودک را راهنمایی می کند تا جای مناسب را برای قطعات این اسباب بازی انتخاب نماید. شکل مستطیلی پازل تکمیل شده به شکلی خلاقانه در ذهن کودک نقش می بندد و همچنین یک تزئین زیبا برای قفسه های اسباب بازی کودک محسوب می گردد.

پازل ها اغلب با معماهای مشابهی با مضامین اقیانوس، مزرعه و شخصیت های کارتونی و قهرمانان داستان های کودکی، طبیعت، الفبا، مجموعه ای از حیوانات و موارد بسیار دیگری ساخته می شوند.

اسباب بازی پازل برای کودکان 2 تا 4 سال

اسباب بازی ماشین های سنگین (کامیون، آتشنشانی و ….)

 هرگونه خرید اسباب بازی از نوع ماشین های سنگین مانند کامیون، آتشنشانی و مشابه آن ها در فرآیند رشد، یادگیری و مهارت آموزی کودکان 2 تا 4 سال بسیار موثر است.

این اسباب بازی ها به کودک اجازه می دهند تا برخی از اعمالی را که در تخیل خود دوست دارند آن را واقعاً انجام دهند اما کاری دشوار به نظر می رسد را خودشان تجربه نمایند.

مطلب پیشنهادی  برای کودکان 0 تا 2 سال چه اسباب بازی ای مناسب است ؟

مثلاً یک کامیون که این اجازه را به کودک می دهد تا باری را بر روی آن قرار دهد یا آن را از شن پر کند علاوه بر تجربه‌ی یک عمل دشوار به فعالیت جسمی و بدنی او نیز دامن می زند.

همچنین یک ماشین آتشنشانی به کودک این فرصت را می دهد تا یکی از مشاغل پرکاربرد همچون آتشنشان را تجربه کرده و درکی از آن کسب نمیاد.

همچنین روحیه‌ی کمک به دیگران در مواقع مواجه شدن با بحران های احتمالی را در او پرورش می دهد.

کامیون اسباب بازی برای کودکان 2 تا 4 سال

اولین مجلات و کتاب ها برای کودک

مجلاتی که مربوط به کودکان هستند یک منبع جذاب و لذت بخش دائمی برای آن ها محسوب می شوند.

کیفیت بالای تصاویر و داستان های کوتاهی که می توانند نظر کودک را جلب نمایند بسیار حائز اهمیت هستند. همچنین کاغذ این مجلات در برابر تخریب مقاوم هستند و گوشه های بالا و پایین آن نیز بدون منگنه کاری و به شکلی زیبا طراحی شده اند.

مقاوم بودن این مجلات به معنی سخت بودن آن ها در برابر هر حادثه ای نیست، اما در زیر دستان کودکان 2 تا 4 سال به اندازه کافی مقاوم است.

مجلات اولیه برای کودکان 2 تا 4 سال

بازی های رومیزی مشارکتی

در بازی های رومیزی مشارکتی، کودکان علاوه بر رقابت یاد می گیرند تا با همدیگر نیز کار کنند.

نحوه تنظیم تخته، حرکت دادن مهره ها، انتخاب کردن و نوبت گرفتن جزء بهترین موارد برای بازی های رومیزی کودکان محسوب می شود.

به عنوان مثال کودکان 2 تا 4 سال برای بازی کردن با یک تخته رومیزی، سیب ها، گلابی ها و آلوهای رنگی مختلف را با درختان مربوطه مطابقت می دهند، و سپس یک سبد را در مسیری قرار می دهند که قبل از سر رسیدن کلاغ های مزاحم همه‌ی میوه ها را در آن سبد جمع آوری کنند.

 را می غلتانید تا سعی کنید همه میوه ها را در یک سبد جمع کنید قبل از اینکه کلاغ مزاحم به آنها برسد. این بازی می تواند از هر دو سو، یعنی تمرین و تجربه شورانگیز پیروزی و همچنین ناامیدی از باخت را به کودک شما آموزش دهد.

و حتی اگر کودک شما هنوز حوصله و علاقه به ساختار چنین بازی هایی را ندارد، می تواند به راحتی با میوه های چوبی یا پلاستیکی خوش رنگ این اسباب بازی به شکلی تخیلی سرگرم شود.

بازی های رو میزی برای کودکان 2 تا 4 سال

یک ترامپولین کوچک

متخصصین  اطفال همواره مینی-ترامپولین ها را به عنوان ابزاری برای مقابله با یبوست کودکان 2 تا 4 سال توصیه می کنند.

اگرچه نمی توان به طور قطعی بیان کرد که این اسباب بازی برای درمان یبوست موثر است، اما بدون شک این اسباب بازی بسیاری از انرژی نهفته و ذخیره شده در کودک را آزاد می کند.

و چنین چیزی به طور کلی یک موفقیت بزرگ در فرآیند رشد کودکان محسوب می شود. ترامپولین مسلماً فضای کمی را اشغال می کند و از این جهت نمی تواند برای والدین دست و پا گیر باشد.

مینی ترامپولین برای کودکان 2 تا 4 سال