برای کودکان 5 تا 7 سال چه اسباب بازی ای مناسب است ؟

کودکان 5 تا 7 سال

برای کودکان 5 تا 7 سال چه اسباب بازی ای مناسب است ؟

هنگامی که کودکان بزرگ تر می شوند به سن رفتن به مدرسه می رسند، قدرت تفکر آن ها نیز به همان تناسب به شکل پیچیده تری در می آید.

«برایان مایر» متخصص بازی، یادگیری و رشد کودکان در نیویورک معتقد است: ذهن کودکان بزرگتر و به خصوص کودکان 5 تا 7 سال برای بازی با اسباب بازی ها و سرگرمی هایی که نیاز به برنامه ریزی طولانی تر و تصمیم گیری های استراتژیک دارند آماده است، بنابراین این سنین زمان مناسبی برای ترکیب بازی های رومیزی است تا قدرت حل مسئله در کودکان را تقویت و تشویق نمود.

به عقیده او: «باید با نوعی از استراتژی به خرید اسباب بازی بپردازید که کودکان را با چالش های مختلف رو به رو کرده و تا حدودی آن ها را تحت فشار قرار دهد».

«هیلاری کانکلین»، استاد کالج آموزشی DePaul ، معتقد است: که کودکان 5 تا 7 سال همچنین از آگاهی فضایی بیشتری برخوردارند، بنابراین باید به دنبال اسباب بازی ها و مجموعه هایی باشید که برای آن ها الهام بخش چگونگی قرار گرفتن قطعات بین یکدیگر باشد و آن ها را در این خصوص به فکر کردن ترغیب و تشویق نماید.

«كانكلین» بر این باور است که «معماهای چالش برانگیز» در زمانی که کودکان مسئله ای را حل می کنند، حس موفقیت را در آن ها رشد می دهد و در زمانی که همه چیز خراب می شود و آن ها با شکست در حل مسئله مواجه می شوند، انعطاف پذیری را در آن ها پرورش می دهند.

کودکان در این سن حتی ممکن است برای اسباب بازی هایی که اصول کدنویسی را به آن ها معرفی می کنند، مخصوصاً آنهایی که به آن ها کمک می کند تا مفاهیم اساسی برنامه نویسی را به روشی ملموس کشف کنند، آماده باشند.

همچنین در ذهن آن ها فضایی برای مجموعه های ساخت کاردستی یا پروژه ای برای انجام دادن وجود دارد که می تواند نقطه‌ی عطفی برای سرگرمی ها و شکل گیری علایق جدید در آن ها باشد.

ما در ادامه این متن تلاش کرده ایم تا با معرفی انواعی از اسباب بازی های گوناگون، راهنمایی به منظور خرید اسباب بازی برای کودکان 5 تا 7 سال ارائه نماییم.

مجموعه_ای از بازی های خلاقانه برای کودکان 5 تا 7 سال

مهره های حرکتی یک بازی رومیزی (برد گیم)

در دسته بازی های فکری بازی های رومیزی همچون یک بازی جذاب به نام «ice cool» کودک با یک بازی دوره ای که دارای چند اتاق است و به شکلی هوشمندانه طراحی شده است مواجه است. در این بازی رومیزی کودک مهره ها را تکان می دهد، می چرخاند و به پنگوئن های عروسکی شلیک می کند.

این اسباب بازی مانند سایر بازی های رومیزی دیگر یک بازی با ویژگی تقویت مهارت های مختلف در کودکان است و این چالش را برای کودکان به همراه دارد که باید زوایا، سرعت و نیرو را به شکلی تنظیم نمایند که پنگوئن های عروسکی را به مسیری که هدف آن‌هاست هدایت کرده و به حرکت در آورند.

در این فرآیند مهارت های مختلفی چون قدرت تصمیم گیری، ریسک پذیری، مواجهه با خطر و ….  پرورش می یابند.

مطلب پیشنهادی  یکی از مهم ترین فواید لگو: کاهش استرس کودکان !
اسباب بازی برد گیم برای کودکان 5 تا 7 سال

اولین دفترچه خاطرات

یک دفترچه یا مجله ای با رنگ های متنوع و زیبا می تواند هیجان را در کودکان 5 تا 7 سال برانگیزد.

هر صفحه در این دفترچه کودک را تشویق می کند تا با نوشتن و رنگ آمیزی و کشیدن جزئیات ذهنی خود بر اساس دستورالعمل های همراه با تصاویر جالبی که در دفترچه وجود دارد، هر آنچه را که در فکر او می گذرد به اشتراک بگذارد.

همه آن چیزهایی که در ذهن کودک می گذرد، مانند تصوری که از چهره و اندام خود و دیگران دارد، آرزوها، اهداف، اسباب بازی ها و بازی های مورد علاقه اش و بسیاری موارد دیگر می تواند در در دفترچه ای که در اختیار او می گذارید بروز کند.

همچنین با خرید اسباب بازی این چنینی بزرگسالان نیز این فرصت را خواهند داشت تا نسبت به کودک خود شناخت بیشتری کسب کنند و در کنار مهارت های فکر کردن در مورد خود و دیگران را در او پرورش دهند.

اولین دفترچه خاطرات کودکان 5 تا 7 سال

سنگ‌هایی برای نقاشی و نمایش دادن

رنگ آمیزی سنگ ها و نمایش عمومی آن ها برای دیگران یک فعالیت لذت بخش برای کودکان 5 تا 7 سال  محسوب می شود.

پس از رنگ آمیزی و تزئین این سنگ ها، آن ها را در فضایی بیرونی و طبیعت به نمایش می گذارند.

شکل های متنوعی که بر روی سنگ ها کشیده و رنگ می شوند می توانند هر نوع خلاقیتی مربوط به آفرینش و خلق کردن را تقویت کنند و به راحتی فرصتی را در اختیار کودکان قرار دهند تا بتوانند با طبیعت ارتباط برقرار کنند.

یکی از مزیت های ویژه‌ی این سنگ های اسباب بازی این است که واقعی هستند و این می تواند موجب آشنایی عملی کودکان با طبیعت و آماده سازی آن ها برای آموزش های موارد دیگر در خصوص آن باشد.

سنگ های نقاشی برای کودکان 5 تا 7 سال

یک مجموعه‌ی قلعه‌سازی مستحکم

اغلب کودکان 5 تا 7 سال در این سنین گرایش به استفاده از وسایل مشخصی در خانه دارند که به وسیله آن فضایی چون یک خانه یا قلعه را برای خود مهیا کنند.

این کار در بیشتر مواقع بخش مهمی از فضای خانه را نیز اشغال می کنند. در صورتی که این فضا به اتاق نشیمن و پذیرایی مهمان نیز اختصاص یابد اوضاع برای والدین بدتر می شود.

در هر صورت چنین مزاحمتی هرگز نتوانسته از این نیاز مبرم کودکان به بازی در خانه هایی که خود می سازند جلوگیری نماید.

همچنین کارشناسان و متخصصان نیز معتقدند که باید فضا و فرصتی را در اختیار کودکان قرار داد تا به این نوع از بازی نیز بپردازند.

از همین رو یکی از اسباب بازی هایی اغلب برای کودکان در سنین 5 تا 7 سال پیشنهاد می شود خرید اسباب بازی با ابزارهایی برای بنای یک خانه یا قلعه در فضایی درون و بیرون از خانه است.

اسباب بازی ساخت قلعه برای کودکان 5 تا 7 سال

ساعت‌های مچی کودکانه

یکی از تمایلات جدی و مهم کودکان 5 تا 7 سال داشتن یک ساعت مچی است.

ساعت های مچی مخصوص کودکان اغلب در طرح های جذاب با نقش های متفاوت از شخصیت های کارتونی و چیزهای زیبای دیگر به همراه ترکیبی از رنگ های زیبا تولید می شوند.

مطلب پیشنهادی  برای کودکان 2 تا 4 سال چه اسباب بازی ای مناسب است ؟

علاوه بر اینکه این ساعت ها به دلیل زیبایی و جذابیتی که در طرح های آن ها همچون، دریا، عروسک ها، گل های زیبا، شخصیت های کارتونی و … وجود دارند مورد علاقه کودکان واقع می شوند، بلکه مهارت های محاسبه ای، آشنایی با اعداد و زمان را نیز در کودکان پرورش می دهند.

ساعت های مچی زیبا برای کودکان 5 تا 7 سال

اسباب بازی جعبه‌ی ژئود (سنگ های رسوبی زیبا)

حتی برای بچه‌ای که اغلب اسباب بازی ها را در اختیار دارد، خرید اسباب بازی جعبه ژئود دارای جذابیتی شگفت انگیز است.

شاید وقتی در ابتدا از بیرون به این ژئودها نگاه می کنیم تنها سنگ های گردی به نظر می رسند که دارای جذابیت زیادی نیستند.

اما پس از اینکه کودک با چکشی که در جعبه‌ی ژئود قرار دارد به آن ها ضربه زد و خردشان کرد یا اینکه آن ها را با یک اره برش داد، کریستال های درخشان و سنگ های به ظاهر قیمتی آن کودک را شگفت زده می کند.

این ژئودهای شکسته شده حالا شبیه به گنجینه هایی است که کودکان در کارتون ها و به عنوان اموال دزدان دریایی دیده اند.

در صورتی که کودکان با چنین چیزی رو به رو شوند این فرصت را خواهند داشت تا در مورد چیستی و تاریخچه‌ی چیزهایی جدید که می بیند فکر کرده و به دنبال شناخت آن ها باشند.

همچنین اگر کمی واقع بین باشیم باید بپذیریم که برای بسیاری از کودکان 5 تا 7 سال، در اختیار داشتن چیزهایی که می توانند آن ها را با چکش خرد کنند و به هم بریزند، یک اسباب بازی و هدیه دوست داشتنی محسوب می شود.

اغلب برای اینکه خطری از جانب ضربه زدن با چکش مخصوص کودکان را تهدید نکند عینک مخصوصی را درون جعبه‌های ژئود قرار می دهند.

جعبه ی ژئود برای کودکان 5 تا 7 سال

نقش‌آفرینی به عنوان شخصیت‌های قهرمانی

Roblox یک پلت فرم یا صفحه‌ی اینترنتی آنلاین است که در آن بچه ها می توانند از طریق انواع بازی های گوناگون ویدئویی، در ژانرهای مختلف به پیمایش و تعامل بپردازند.

آیا کودکان شما حیوانات را دوست دارند و می خواهند به آن ها کمک کنند تا از فروشگاه حیوانات خانگی فرار کنند؟ Roblox این فرصت را فراهم کرده که کودک شما در این نقش ظاهر شود.

آیا کودکانتان درگیر این هستند که در زیر آب چه می گذرد و می خواهند گنج های در اعماق آب را ببینند؟  این پلت فرم این اجازه را ببه آن ها می دهد.

یا در نسخه‌ای دیگر به نام  Heroes of Robloxia این فرصت فراهم آمده تا کودکان بتوانند در نقش یک قهرمان ظاهر شوند، با یک شخصیت شرور به جنگ و مبارزه بپردازند، و دیگران را از شر تاریکی و سیاهی نجات دهند.

کودکان 5 تا 7 سال با قرار گرفتن در نقش قهرمانان دلخواهشان تلاش می کنند تا طرحی را برای شکست دادن شخصیت های شرور آماده کرده و با استفاده از آن به مبارزه بپردازند.

مطلب پیشنهادی  چرا کودکان بسیار جذب اسباب بازی و عروسک های نرم می شوند؟
قرار گرفتن کودکان 5 تا 7 سال در نقش قهرمان

جنگ با زامبی‌ها

در این بازی رومیزی که یک صفحه مشترک بین سایر اعضاست، کودکان به طور مشترک با یکدیگر متحد می شوند تا از مدرسه خود در برابر حمله‌ی تعداد زیادی از زامبی ها دفاع کنند و آن ها را شکست دهند.

با حرکت هر بازیکن به طور فردی همه‌ی بازیکنان به نوبت از یک مکان به مکان دیگر منتقل می شوند و در جنگ با زامبی ها یا آن ها را شکست می دهند و یا درهای مدرسه را به منظور جلوگیری از ورود آن ها می بندند.

وقتی بازیکنان موفق شوند که ورود زامبی ها از هر 4 دروازه موجود را منتفی نمایند آن ها برنده شده اند. «برایان مایر»، متخصص بازی و آموزش کودکان معتقد است که این بازی به دلیل اینکه در حین بازی بازیکنان همواره در حال تغییر است بسیار جالب توجه و حائز اهمیت است.

این نوع بازی های رومیزی را بازی های ابتدائی و اولیه می نامند، به این معنی که در مدل های بعدی پیشرفته تر، چالش ها و پیچیدگی های جدیدی نیز به بازی اضافه می شود.

Zombie Kidz Evolution یکی از معدود بازیهای قدیمی برای کودکان 5 تا 7 سال است.

در این بازی رو میزی هر چه کودکان بیشتر بازی کنند می توانند پاداش بیشتری دریافت کنند و این موجب ترغیب و تشویق آن ها برای دستیابی به مراحل پیشرفته تر بازی می شود.

بازی رومیزی جنگ با زامبی ها برای کودکان 5 تا 7 سال

حلقه‌ای محکم

در خرید اسباب بازی برای کودکان همواره باید ابزاری را در نظر داشت تا آن ها را به فعالیت های بدنی تشویق نماید.

شکل و شیوه های ورزش کردن و فعالیت های جسمی بسته به افزایش سن کودکان دچار تغییر و تحول می شود و باید ابزاری متناسب با سن آن ها را در اختیارشان گذاشت.

حلقه هایی که کودک می تواند با استفاده از آن ها به حرکات چرخشی کمر و شکم مشغول باشد، البته نه به شکل حرفه ای، بلکه در سطحی که توانایی درگیر شدن با حرکات مختص به آن را داشته باشد، می تواند یک اسباب بازی مناسب برای کودکان 5 تا 7 سال قلمداد گردد.

نسخه 32 اینچی این حلقه های ورزشی اغلب برای کودکان در این سنین مناسب تشخیص داده می شود.

حلقه های ورزشی برای کودکان 5 تا 7 سال

دوست عروسکی جدید

در اکثر مواقعی که از اسباب بازی صحبت می کنیم، از عروسک ها به عنوان یک مورد همیشگی و کلاسیک یاد می کنیم.

گذشت زمان و رشد سنی کودکان نیازمند آن است تا عروسک های جدیدی را به عنوان دوست هایی که متناسب با سن آن ها تشخیص داده می شوند تهیه نماییم.

عروسک هایی با شرایط متنوع پوشش لوازم های جانبی متعدد دیگر و همچنین کتاب هایی که روایت کننده‌ی داستان های کوتاهی در رابطه با آن هاست، یعنی همان عروسک مورد نظر یکی از شخصیت های این داستان های کوتاه است.

عروسک های جدید برای کودکان 5 تا 7 سال دارای طیف متنوعی از رنگ پوست، پس زمینه و مدل موهای قابل شستشو و موارد زیاد دیگری هستند که با سن کودک شما سازگار است.

عروسک های جدید برای کودکان 5 تا 7 سال

نظرات (1)

سارا

مقاله مورد نظر بسیار برای پیداکردن علاقه کودکم موثر بود !