راهنمای خرید اسباب بازی مناسب نوزاد

راهنمای خرید اسباب بازی مناسب نوزاد

راهنمای خرید اسباب بازی مناسب نوزاد

خرید اسباب بازی مناسب نوزاد برای سیسمونی

یکی از دغدغه های افراد در دوران بارداری و بچه دار شدن ، خرید سیسمونی مناسب و کارآمد برای فرزندشان است. تهیه پوشاک، وسایل بهداشتی، خوراکی و تهیه اسباب بازی مناسب نوزاد از جمله مواردی است که والدین را به تکاپوی خرید، قبل از به دنیا آمدن فرزندشان می اندازد.

والدین می دانند یک نوزاد برای خوراک و پوشاک خود به چه چیزی احتیاج دارد ولی برای خرید اسباب بازی مناسب نوزاد، نیاز به آگاهی دارند که چه چیزی برای رشد فرزندشان در این دوره از زندگی اش مناسب است و او را برای زندگی بزرگسالی به نحو احسنت آماده می کند.

در این مقاله اسباب بازی مناسب نوزاد، از صفر تا دو سالگی با توجه به میزان و نوع رشد کودک، معرفی میشود. اگر بتوان اسباب بازی نوزاد را با توجه به نیاز درونی او تهیه کرد و شرایط را برای رشد بهینه، مغز، بینایی، شنوایی و جسمی او مهیا کرد، برای او بهتر میباشد.

بسته به جنسیت کودک می توان اسباب بازی مناسب نوزاد را موارد زیر به حساب آورد. البته که خرید اسباب بازی کودک برای سنین بالاتر، اگر آگاهانه انتخاب شود، میتواند از همان ابتدا هنگام تهیه سیسمونی انجام گیرد، اما اگر قرار است اسباب بازی فارغ از نظر فرزندتان در سنین بالاتر، به او تلقین شده و جایگزین علایق او شود، خرید آن هنگام سیسمونی امری نادرست است.

توصیه می شود، تهیه اسباب بازی مناسب نوزاد یا خردسال تان در سنین بعد از دو سالگی، با نظر خود او و متناسب با سلیقه ای که دارد صورت گیرد.

عروسک خرس و نوزاد

1- خرید آویزهای رنگی که نوزاد هنگام خواب بتواند با توجه به رنگ آنها با آن بازی کند، برای او مناسب است.

2- خرید ابزاری که صدا دارد، برای تحریک شنوایی او بسیار کارآمد است.

3- دادن آینه نشکن و سبک به دست او موجب کنجکاوی و برقراری ارتباط نوزاد با خود و یا دنیای بیرون میشود.

4- خرید اسباب بازی مناسب نوزاد با ویژگی های استاندارد یعنی، ضد حساسیت ، بدون پرز بهداشتی از جمله وسایلی است که میتواند برای بازی او مناسب باشد.

مطلب پیشنهادی  داستان پیدایش اسباب بازی لگو

5- وسایلی که حرکت میکند و آنها را به تحرک وا میدارد بسیار مناسب است.

6- لگو های با سایز بزرگ حتی به میزان اندک میتواند به آنها در خلق چیزی یا دست ورزی و تقویت عضلات مغز کمک کند.

7- بهترین موقع برای استفاده و خرید اسباب بازی های موزیکال دخترانه و پسرانه، ماشین و جعبه های موسیقی، این دوره است. در دوره نوزادی حرکت های نوزاد محدود بوده و صداهای مختلف این جعبه های موسیقی می تواند برای آنها جذاب باشد. با رشد شنوایی و کنجکاوی و تحرک کودک شاید تمرکز لازم برای نشستن و بازی کردن با این دست اسباب بازیها برای خردسال کارآمد و دوست داشتنی نباشد.

8- خمیر بازی

9- و غیره

عروسک نوزاد

نیاز نوزاد به اسباب بازی در سال اول زندگی

با توجه به رشدی که کودک در دوسال اول زندگی اش میکند، میتوان به خرید اسباب بازی برای او اقدام نمود. لازمه­­ی خرید اسباب بازی مناسب نوزاد از فروشگاه اسباب بازی، آگاهی از دوره های رشدی کودک بعد از تولد و شناخت نیاز های او میباشد.

دوره صفر تا چهار ماهگی نوزاد: در این دوره شنوایی و بینایی نوزاد در حال رشد و تقویت است. وسایل صدا دار و رنگی، نزدیک و در فاصله سی سانتی متری چشم او برای بازی و جلب توجه او کافی است.

خرید تشک هایی که دارای ستون هایی است که اشیا را میتوان به آن آویزان کرد برای این سن کودک بسیار مناسب است. خرید جغجغه، وسایلی که در اثر تکان دادن، نورانی میشوند، جعبه های موزیکال و اشیاء بزرگی که بتواند آن را در دهان خود فرو ببرد برای او مناسب است.

اسباب بازی نوزاد

دوران چهار تا هشت ماهگی نوزاد:

در این دوره از زندگی، کودک توان عضلانی بیشتری دارد و تارهای صوتی او در حال تقویت میباشد. اگر بتوانید با او صحبت کنید و تارهای صوتی او را وادار به تحرک و ایجاد صداها و آواهای مختلف نمایید برای او مناسب میباشد. هرگز نباید او را تحت فشار گذاشته و او را وادار به کاری کنید.

مطلب پیشنهادی  برای کودکان 2 تا 4 سال چه اسباب بازی ای مناسب است ؟

با گرفتن مشاوره از پزشک و چکاپ او در دوره های مختلف می توانید متوجه رشد مناسب نوزاد خود و خرید اسباب بازی مناسب نوزاد با توجه به دوره ی رشد او شوید.

برای صحبت کردن با کودک میتوانید از عروسک های او کمک بگیرید و یا با دادن آینه به دست او قوه ی صوتی او را تحریک نمایید.

توپ های نرم، مکعب های پارچه ای و چیزی که بتوانند لمس کنند برای آنها مناسب است. خرید توپهای هلیومی که بتوانید آنرا به دست و پای کودک بسته و در هوا رها کنید به گونه ای که ترکیدن آن باعث ترس و اضطراب کودک نشود، برای آنها خوشایند است.

اسباب بازی مناسب نوزاد در سن هشت تا 12 ماهگی :

در این دوره توجه نوزاد به محیط اطرافش جلب شده و هر آنچه که شباهت به دنیای واقعی دارد برای او جذاب به نظر میرسد. در این زمان کودک با مفاهیمی نظیر جنس اشیا، کارایی و گنجایش و ظرفیت آنها آشنا میشود. برای مثال خرید سطل های بازی با ماسه، پر و خالی کردن لیوان آب در ظروف مختلف، سر رفتن ظرف، پر کردن و خالی کردن آن از جمله کارهایی است که برای کودک و یادگیری این چنین مفاهیم برای او لازم است. خمیر بازی، خاک بازی از جمله روشهای سرگرمی کودک در این سن میباشد.

آب بازی با کودک در حمام، خرید اسباب بازی هایی که درون تشت آب بیندازید و کودک با آن بازی کند، از دیگر روشهای سرگرمی است. بازی با میوه ها، برداشتن میوه از یک ظرف و گذاشتن در جایی دیگر از شیطنت های کودک نیست بلکه روش او برای برقراری ارتباط با محیط اطراف و برطرف کردن حس کنجکاوی اوست.

اسباب بازی مناسب نوزاد جهت رشد مغز

از تقویت عصب های مغزی نوزاد، هوش و خلاقیت او، مهارت حل مسئله به دست خودش و کشف راهکارهای مختلف نباید غافل شد. برای مثال هنگام پر یا خالی کردن لیوان آب در ظرف های مختلف، اگر کودک متوجه سر رفتن ظرف نشد، هرگز نباید او را تنبیه کرده و چیزی به او آموزش دهید، باید آنقدر این کار را تکرار کند، تا خود متوجه گنجایش ظرف و طریقه خالی کردن مایعات یا چیدمان وسایل در ظروف شود.

مطلب پیشنهادی  چگونه اسباب بازی بی خطری بگیریم ؟

1- جغجغه ، تکان دادن وسایل، به هم زدن اشیای ایمن و مشاهده اتفاقات بعد از آن

2- کار را اسباب بازی لگو

3- بازی در تشت یا وان حمام و جیغ زدن

4- بازی با آینه و تقلید حرکات لب، سر و دست و پا و چشم

5- غلط زدن

6-  قایم شدن زیر پتو و دالی کردن با صدا از جمله بازیهای مناسب رشد مغزی کودک میباشد.

بازی نوزاد

اسباب بازی مناسب نوزاد جهت رشد جسم

اگر دقت کرده باشید، کودکان تمایل به فشار دادن و کشیدن و پاره کردن اشیا دارند، برای رشد و تقویت عضلات آنها، لازم است که وسایل با درجه سفتی مختلف و سبک را برای او تهیه کنید، تا با فشار دادن آن به تقویت انگشتان و دست و مچ و بازوی خود بپردازد.

تکان دادن پاها و دست ها برای به حرکت در آوردن بادبادکهایی که به دست و پای او متصل است میتواند برای تحرک او مناسب باشد، فقط پهن بودن ریسمان ها و پیچیده نشدن آن دور گردن کودک و یا دست و پای او باید توسط والدین مورد نظارت قرار گیرد.

اسباب بازی مناسب نوزاد جهت رشد هوش و خلاقیت

به طور کلی تهیه اسباب بازی مناسب نوزاد در دوره های رشد مختلف می تواند به رشد هوش و خلاقیت او کمک کند. اگر بینایی، شنوایی و کنجکاوی او به کار گرفته شود برای او کافی است و انتخاب لگو یا حلقه های رنگی که اندازه اشیا را به او یاد میدهد، از دیگر وسایل و روشهایی است که میتوانید از فروشگاه اسباب بازی تیله ها برای رشد خلاقیت کودک تان تهیه نمایید.