راهکارهای طلایی برای پرورش خلاقیت کودکان

راهکارهای طلایی برای پرورش خلاقیت کودکان تیله ها

راهکارهای طلایی برای پرورش خلاقیت کودکان

تاثیرات بازی بر پرورش خلاقیت کودکان چیست؟

بازی ، سرگرمی و هیجان و ابراز وجود با سرشت کودک عجین میباشد. بازی برای سنین مختلف بسیار ضروری است و باعث تخلیه هیجان و رشد ذهنی و بروز خلاقیت های فکری و رفتاری او میشود. اما آنگونه که بازی کردن برای کودک و ارتباط گیری او با محیط اطراف ضروری است برای سایر سنین حیاتی نبوده و تنها حکم سرگرمی را برای آنها دارد. یکی از اساسی ترین تاثیرات بازی برای خردسالان، پرورش خلاقیت کودکان میباشد.

بازی به صورت های مختلف نظیر، فردی، گروهی و فکری و جسمی انجام می شود که هر کدام تاثیرات خاص خود را بر روان کودک و جسم و مغز او میگذارد. تاثیرات بازی از این هم فراتر می رود و تا رشد روانی، اجتماعی و ارتباطی هم پیش میرود.

در واقع کودک که مهارت انجام کار خاص و برقراری ارتباط عاطفی و کلامی با دیگران را ندارد و به قدری رشد نکرده که بتواند افکار و احساسات خود را با دیگران در میان بگذارد، از طریق بازی به نشان دادن افکار و دنیای درونی خود میپردازد.

زمانی که کودک هنوز زبان باز نکرده و نمیتواند از کلمات برای ابراز افکار خود استفاده کند، میتواند با بازی و خنده یا حتی بی حوصلگی روحیات درونی خود را به والدین گزارش دهد.

وقتی کودک برای بازی به سراغ افراد و اسباب بازی ها میرود، همین ارتباطی که با محیط اطراف خود برقرار میکند، باعث پرورش خلاقیت کودکان شده و فعالیت مشترکی که کودک با والد، اشیا و اسباب بازیهای خود، انجام میدهد، باعث پیوند و ایجاد ارتباط بین کودک و محیط پیرامونش می شود.

راهکارهای طلایی برای پرورش خلاقیت کودکان

کارهایی که میتوان برای پرورش خلاقیت کودکان انجام داد

با شناخت بازیهای مختلف خلاقانه­ی موجود در بازار به راحتی میتوان کودک را به سمت خلاقیت و کشف مسیرهای مغزی و روشهای حل مسئله اش، سوق داد و به این طریق به رشد عضلات مغزی و عصبی او کمک نمود از جمله این بازیها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- اسباب بازی لگو، موثر ترین روش در سنین مختلف، برای پرورش خلاقیت در کودکان

2- خرید عروسک جهت انجام خاله بازی برای پسران و دختران

3- انجام بازیهای مدیریتی و نگهداری از منزل با وسایل اسباب بازی آشپزخانه یا انجام خرید توسط دختر و پسر برای تقویت مهارتهای مدیریتی منزل و خرید آنچه نیاز دارند.

4- بازی پازل برای پرورش خلاقیت کودکان

5- کارت بازی

6- حدس کلمات

7- قایم باشک یا تغییر در محیط، که کودک را مجبور به کشف تغییر ایجاد شده در محیط میکند.

مطلب پیشنهادی  خرید اسباب بازی برای کودک 9 تا 12 ماهه مناسب

8- انجام بازیهای فکری و معمایی نظیر روبیک

9- بازی با همسالان و بازیهای گروهی برای ساخت چیزی یا خاک بازی ، کار با گل و دست تاثیر به سزایی در پرورش خلاقیت کودکان دارد.

10- خمیر بازی و ساخت شخصیت های مختلف

11- نقاشی و کار با گواش، آبرنگ، مداد رنگی و پیاده کردن تخیلات بر روی کاغذ

12- ساخت کاردستی

13- انجام نمایش با ماسک های مختلف و دادن نقش های مختلف به کودک ( تئاتر و فکر او برای بروز نقش شخصیت هایی که در کتاب های داستان آموخته و انجام آموخته های اخلاقی در قالب نمایش، به او در نهادینه سازی اصول اخلاقی در ناخودآگاهش کمک کرده و به پرورش خلاقیت کودکان در زندگی کمک میکند.

14- و غیره ( نظیر ساخت سازه با ماکارونی، کبریت و نخود و لوبیا )

راهکارهای طلایی برای پرورش خلاقیت کودکان

نقاشی کشیدن بر روی کارتون:

بهتر است بدانید کودکان علاقه بسیار زیادی به کشیدن نقاشی بر روی در و دیوار را دارند.  بهترین ایده برای اینکه هم آنان از کشیدن نقاشی لذت ببرند و هم والدین از کار آن ها عصبانی نشوند کشیدن نقاشی بر روی کارتون است. برای این کار می توان یک کارتون بزرگ را برای آن ها تبدیل به خانه کوچکی کرد تا کودکان بتوانند بر روی درب و دیوار آن به راحتی و با اشتیاق نقاشی بکشند.

این کار مزیت های بسیار  زیادی را به دنبال دارد به گونه ای که در رشد عاطفی کودکان تاثیر بسزایی داشته و به قوه خلاقیت آنان آزادی بیان می ‌دهد. همچنین این کار به نوعی موجب تخلیه انرژی بچه ها به بهترین شکل می شود.

کتاب خوانی:

از دیگر راه های موثر در شاد کردن بچه ها در دوران قرنطینه کتاب خوانی است. برای این کار بهتر است کتاب های مورد علاقه فرزندان خود را تهیه و آن را همراه با کودکان خود بخوانید. بهتر است برای بچه ها کتاب هایی با شخصیت های کارتونی همراه با تصاویر رنگی تهیه نمایید.

بازی های دسته جمعی:

از دیگر روش هایی که در دوران قرنطینه با آن می توان بچه ها را بسیار خوشحال کرد بازی های دسته جمعی است. برای این کار بهتر است بازی های مناسب با سن بچه ها را انتخاب نمایید. از آنجا که کار اصلی و مهم بچه ها بازی کردن می باشد، از اینرو می توان آموزش‌های خود را در این نوع بازی ها قرار داد.

این گونه بازی ها از یک طرف باعث می شوند شرایط ماندن در خانه بر روی اعصاب والدین اثر منفی نداشته باشد و از طرف دیگر فضای خانه را شاد و پویا خواهند کرد. در واقع با این بازی ها به راحتی می توان دوران قرنطینه را به دوران شاد برای خود و کودکان خود تبدیل نمود.

مطلب پیشنهادی  اهمیت عروسک پولیشی در زندگی کودکان چیست؟

بازی های مناسب سنین مختلف

 

اگر چه در بالا بازیهای خلاقانه برای کودکان ذکر شد، اما این نکته را نباید فراموش کنید، برای پرورش خلاقیت کودکان، باید متناسب با سن و ذوق و قریحه کودک، به انتخاب بازی و اسباب بازی مناسب برای آنها پرداخت. برای مثال یکی از بهترین وسایلی که از فروشگاه میتوانید برای آنها تهیه کنید تا در سنین مختلف به استفاده از آن بپردازند، اسباب بازی لگو میباشد.

الف ) از تولد تا یکسالگی کودک : در این سنین، بینایی کودک قادر به تشخیص رنگ های روشن است. و باید با خرید جغجغه های رنگی حواس بینایی و شنوایی او را تحریک و تقویت کنید. برای مثال توپ بازی که باعث میشود خط حرکت آن را با چشم طی کنند، در گسترش دایره بینایی او کمک میکند. تفکیک رنگ ها و تقویت حرکت و رشد عضلانی کودک با تکان دادن اشیا از جمله کارهایی است که موجب پرورش خلاقیت کودکان در این سن میشود.

ب ) بعد از یک سالگی تا سه سالگی کودک : در این سن که کودک نوپاست و کنجکاوی او بیشتر میشود،

ماشین ، وسایل ساختنی مانند اسباب بازی لگو، توپهای سبک که بتواند آن را پرت کند، وسایل آشپزی و تلفن برای تقویت بیان او، بسیار کاربردی است.

ج) سه سالگی تا پنج سالگی کودک: در این دوره کودک قادر به انجام حرکات قدرتی و مدیریتی است. با خرید عروسک برای او، مراقبت کردن از دیگری را میتوانید به او آموزش دهید و باز آموزی آنچه آموخته به عروسک، از دیگر مزایای بازی با عروسک میباشد.

دوچرخه سواری، بازیهای گروهی با همسالان و بازی با وسایل منزل یا اسباب بازیهای شغل های مختلف، بهترین گزینه ها برای سرگرم شدن کودک و پرورش خلاقیت کودکان در این سن میباشد.

راهکارهای طلایی برای پرورش خلاقیت کودکان

تاثیرات لگو بر پرورش خلاقیت کودکان

بهتر از لگو برای خلق اثرهای مختلف به دست کودک ، و تقویت خلاقیت فکری آنها، بازی دیگری وجود ندارد. لگو فواید بسیاری برای عضلات، چشم، هوش، ذهن و مهارت حل مسئله افراد دارد. کودک را هنگام ساخت سازه و آدمک های مختلف وادار به تصور و خلق چیزی در ذهنش میکند که به واسطه آن میتواند از طریق اعصاب ارتباط بین اعضای مختلف خود نظیر چشم، فکر، دست و انگشتان را برقرار کند.

مطلب پیشنهادی  بازی با اسباب بازی ساختنی و لگو راهی برای پرورش هوش و خلاقیت

هماهنگی عصب و عضله در کنار پرورش خلاقیت کودکان، از جمله تاثیرات لگو در رشد آنها میباشد. یادگیری صبر، نشستن، تلاش و پشتکار، خراب کردن و دوباره ساختن، موفقیت و ناکامی، روشهای مختلف برای رسیدن به یک نتیجه ی معین، از جمله چیزهایی است که در این بازی توسط روان کودک کشف میشود.

این بازی میتواند به صورت گروهی با همسالان، پدر و مادر و میهمانان بزرگسال انجام شود که به کودک توانایی برقراری ارتباط با شخصیت و طرز فکرهای مختلف را میدهد و رسیدن او به بلوغ اجتماعی را تسریع میبخشد.

راهکارهای طلایی برای پرورش خلاقیت کودکان

تاثیرات عروسک بازی برای دختران و پسران

همانطور که میدانید، از آنجایی که افراد از اخلاقیات و روحیات یکدیگر اطلاعی ندارند، در حین بازی با عروسک ، چه دختران و چه پسران، بسته به مسائلی که با عروسک خود مطرح میکنند، والدین را از این موضوع آگاه میکنند که کودک از کجا و چه کسی، چه چیزی فرا گرفته است و به چه مسائلی فکر میکند.

اگر منفی بود به جای تنبیه کودک، بهتر است ارتباطات و حتی رفتار خودشان را اصلاح کنند اما به هیچ وجه کودک را نباید زیر نظر بگیرند که حس ناامنی و قضاوت شدن در کودک ایجاد شود.

موضوع دیگر که در بازی بروز می یابد، اختلاف نظر و قهر و آشتی است. رفتار والدین در حین بازی نقش تعیین کننده ای در شکل گیری شخصیت کودک و پرورش خلاقیت کودکان برای ارتباط گیری با دیگران و حل مسائل شان دارد. کودک شما باید بتواند از حق خود دفاع کند، در عین حال درک دیگری و انعطاف پذیری در برد و باخت را بیاموزد.

از جمله ارزش های اخلاقی که کودک در حین بازی با عروسک، خاله بازی و کار با وسایل منزل می تواند بیاموزد میتوان به صداقت، دوستی، ابراز نظر، اعتماد به نفس، کسب مهارت، روشهای حل مسئله ، قهر و آشتی و صحبت کردن با دیگران و دفاع از حق خود، همکاری با دیگر دوستان همچنین، صلح و کمک به سایر افراد اشاره کرد.

پس انجام بازیهای مختلف کوچک و بزرگ متناسب با توان کودک، از جمله مهمترین کارهاست که در کنار خوراک و پوشاک توسط والدین باید جدی گرفته شود.

 یکی از بهترین فروشگاه های ارائه دهنده اسباب بازیهای مختلف که امکان خرید اینترنتی اسباب بازی را نیز دارد، فروشگاه تیله ها با آدرس tileha.com میباشد.