بازی با اسباب بازی ساختنی و لگو راهی برای پرورش هوش و خلاقیت

اسباب بازی ساختنی و کسب تجربه های جدید تیله ها

بازی با اسباب بازی ساختنی و لگو راهی برای پرورش هوش و خلاقیت

آموزش، محور اصلی تولید اسباب بازی ساختنی

فشارهای فزاینده و رو به رشدی برای استانداردسازی رویکردها در مدرسه در راستای اطمینان از کیفیت آموزشی وجود دارد. و این تناقض جالبی است، زیرا وقتی در مورد یادگیری صحبت می کنیم نمی توان استانداردسازی را به عنوان رویکردی در نظر گرفت که منجر به ارتقای کیفیت آموزشی می شود. از همین رو مدیر عامل بنیاد لگو یکی از محبوب ترین و پر طرفدارترین انواع اسباب بازی ساختنی می گوید:

«ما به دنبال تولید محصول برای بازار نیستیم، بلکه ما برای آموزش کودکان تلاش می کنیم».

این بنیاد که زیر نظر خانواده بزرگ لگو فعالیت می کند، اکنون تمرکز خود را بر اصلاح سیستم های آموزشی نهاده است تا پویایی در آموزش دیگران را به همه‌ی سنین منتقل نماید، این بنیاد این کار را عمدتا با ترکیب بازی های ساختار یافته و عملی که تفکر خلاق را تقویت می کند انجام می دهد.

مدیر عامل این بنیاد می گوید: «کارهای زیادی در این خصوص صورت گرفته است که چگونه می توانیم آموزش را به روش بهتری انجام داده و روند یادگیری افراد را تسریع نماییم.

در صورتی که هنوز یک شکاف بزرگ در دستیابی به یک روش مناسب به منظور اینکه چگونه می توانیم کودکان خود را به مهارت های تفکر خلاق و انتقادی مجهز کنیم تا آن ها را در مواجهه با چالش های فردا آماده نماید وجود دارد».

علم بازی ها

محققان دسته بندی های مختلفی از بازی های فیزیکی، ساختنی، تخیلی، دراماتیک و بازی با قوانین را شناسایی کرده اند که همه آن ها به کودکان در سه زمینه کمک می کند. از نظر جسمی، اجتماعی، عاطفی و شناختی:

  • بازی های تخیلی، مانند نقاشی، رقص یا بازی با آب، پایه های تقویت خلاقیت در افراد هستند و به کودکان اجازه می دهد تا احساسات خود را بیان کنند، با دیگران ارتباط برقرار کنند و آن ها را با واقعیت تطبیق دهند.
  • بلوک های ساختنی یا مقوا مهارت های حرکتی خوبی را در افراد پرورش می دهند. همچنین به بچه ها کمک می کنند تا مهارت انعطاف پذیری یا حس تردید را تجربه نمایند (مثلاً احتمال سقوط بلوک هایی که سر هم کرده اند) و از همین طریق وارد فرایند استدلال کردن و حل مسئله می شوند (مثلاٌ طرح این پرسش که چگونه می توانم برجی بسازم که سقوط نکند؟).
  • تعقیب، پنهان کردن، پرش و از این دست فعالیت ها مهارت های حرکتی بزرگی را ایجاد می کند که اساس آن برای خزیدن، راه رفتن و دویدن بسیار مناسب است. همین حرکات به مثابه یک فعالیت ورزشی می تواند به تثبیت حافظه و تقویت هوش نیز کمک می کند.
مطلب پیشنهادی  بازی با اسباب بازی چه تاثیری بر روان و اعصاب بزرگسالان دارد ؟
شکوفایی خلاقیت در بازی کردن با اسباب بازی ساختنی

تأثیر اسباب بازی ساختنی بر خلاقیت و هوش

  • اسباب بازی ساختنی بازیکن و قدرت تفکر او را به چالش می کشد. بازی با لگوها به شما اجازه می دهد تا در حین بازی کردن فرصت فکر کردن داشته باشید و قوه تخیل خود را در راستای ایجاد خلاقیت به کار گیرید. همچنین اگر تعداد زیادی LEGO در اختیار داشته باشید، می توانید هر ساختمانی را با هر ابعاد و مدلی بنا کنید. از طرفی این اسباب بازی ها بر خلاف دومینوها به دلیل اتصال محکم و قوی بلوک ها، فشار و نیروی بیشتری را تحمل کرده و این به استحکام سازه‌ی شما کمک می کند.

 

  • نظم و انضباط باعث تقویت خلاقیت می شود: گادفرد که یکی از طراحان قطعات اصلی LEGO است، آن ها را صرفاً برای ظهور خلاقیت طراحی کرده است. هدف او این بود که بچه ها از تخیل خود استفاده کنند. او معتقد است که استفاده منظم و مداوم از تخیل، می تواند موجب شکوفایی خلاقیت شود. خلاقیت را می توان به مثابه ماهیچه ای در نظر گرفت که اگر می خواهید آن را تقویت کنید باید به طور مداوم تمرین نمایید. خرید لگو یک راه عالی برای تمرین خلاقیت و تطبیق دادن خود با ایده های جدید است. هیچ مسیر غلط یا درستی در بازی با لگو وجود ندارد، یعنی شما آزاد هستید هر کاری را که می خواهید انجام دهید، و در صورت سقوط شما تنها بلوک ها را برداشته و دوباره شروع خواهید کرد. با گذشت زمان، شما از ساخت بناهای تکراری و کلیشه ای فاصله خواهید گرفت و به فکر ساختمان های جدید و جذاب دیگری خواهید افتاد که تمایل دارید تا ساخت آن ها را نیز تجربه نمایید. همچنین به طور طبیعی، از آنجا که عوارض جانبی و خطرهای احتمالی کمی در بازی کردن با لگو وجود دارد، این اسباب بازی راهی عالی برای آشنایی کودکان با روند آزمون و خطا است.
مطلب پیشنهادی  برای نوجوانان 14 سال به بالا چه اسباب بازی ای مناسب است ؟

 

  • حفظ احساس شگفتی و شعف: میزان سرگرمی که می توانید هنگام بازی با اسباب بازی های ساختنی و لگوها داشته باشید کاملاً به فعالیت بازیکن بستگی دارد. خلاقیت در بازی کردن با لگو نیاز به شکوفایی دارد و برای تحقق این امر باید با ذهن باز به آن نزدیک شد. هوش و خلاقیت در بازی های ساختنی می تواند به خلاقیت در زندگی واقعی نیز اشاعه پیدا کند. همچنین خلاقیت تقریباً در همه جنبه های زندگی مفید است و برای داشتن یک زندگی کامل و شگفت انگیز ضروری است که از آن برخوردار باشید. بر همین اساس باید یک فروشگاه اسباب بازی مناسب را برای تهیه‌ی این اسباب بازی ها انتخاب نمایید تا با تنوع و گستردگی انواع اسباب بازی های ساختنی گزینه های متعددی را برای انتخاب کردن در مقابل خود داشته باشید. تیله ها نام یکی از این فروشگاه های معتبر است که در در هر زمینه ای از خرید اسباب بازی ساختنی می تواند شما را به بهترین گزینه نزدیک کند.