10 روش برای تمیز کردن و شستن عروسک ⭐

تمیز کردن و شستن عروسک

10 روش برای تمیز کردن و شستن عروسک ⭐

بازی با عروسک و لزوم شستن عروسک برای کودکان

دوران خردسالی با بازی و استفاده از اسباب بازیهای مختلف برای سرگرمی، رشد و لذت گذرانده میشود که یکی از رایج ترین اسباب بازیها برای خردسالان با جنسیت دختر و پسر، عروسک میباشد. بچه ها در طی بازی با عروسک هایشان و حمل کردن و همراه داشتن آنها با خود در هر کجا، باعث کثیف شدن عروسک و رشد باکتری های مختلف در آن میشوند.

در کنار تهیه عروسک و بازی با آن، شستن عروسک هم باید مورد توجه والدین قرار گیرد تا از بیمار شدن کودک با سیستم ایمنی ضعیف جلوگیری شود.

بازی با عروسک فواید بسیاری دارد که یکی از رایج ترین عروسک ها که مثل همراه خردسالان در این سالها عمل میکند، انواع عروسک پولیشی است که شکل و رنگ های مختلفی دارا میباشد.

هنگام خرید عروسک یا اسباب بازی دخترانه باید به قابلیت شستشو نیز توجه شود، زیرا در صورتی که کودک به عروسک خود وابسته شده و او را دوست خود بداند، با شستن عروسک و خراب شدن آن، موجبات ناراحتی فرزندتان ایجاد خواهد شد.

در نقطه مقابل این موقعیت، شسته نشدن عروسک از ترس خرابی آن است. از آنجایی که کودکان پوست حساس و سیستم ایمنی ضعیفی دارند، با دست گرفتن و بازی کردن با آن، ممکن است دچار انواع حساسیت های تنفسی، چشمی، گوارشی و پوستی شوند.

البته که حساسیت زیادی روی بازی کودکان و نگرانی برای مریض شدن آنها نباید وجود داشته باشد، زیرا بازی در محیط با باکتریهای طبیعی آن، حتی خاک بازی برای بچه مفید است و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن او میشود.

موضوعی که هست برخی از عروسک های پولیشی قابل شستشو نبوده و به راحتی در اثر شستشو خراب میشوند.

عروسک و دختر

خرید عروسک قابل شستشو با طول عمر بالا

سنین کودکی دوره ای طلایی برای رشد مغزی و اخلاقی کودک است. از آنجایی که کودک بودن به معنای نداشتن تجربه در این سالهاست، برای داشتن رشد در طول این دوره باید کودک را تحت آموزش قرار داد، در غیر اینصورت، کودک ، بی تجربه مانده و تنها از لحاظ جسمی و سنی رشد خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی  چرا کودکان بسیار جذب اسباب بازی و عروسک های نرم می شوند؟

برای رشد کودک نباید تنها به خرید عروسک و تنها گذاشتن او با عروسکها اکتفا شود. خرید عروسک راهی برای سرگرم کردن کودک و آموزش مفاهیم اخلاقی و مهارت های زندگی به آنهاست.

یکی از ارزان ترین شیوه ها برای جلب نظر کودک به مقوله های آموزشی خرید عروسک از نوع عروسک پولیشی است که به دلیل رنگ و مدلهای متنوع که امروزه در بازار موجود است، کار را برای والدین آسان میکند.

اما وقتی بحث نوزاد و کودک به میان می آید، حساسیت نوزاد، کثیفی مکرر لباس و وسایلش، همچنین شستن عروسک و وسایل به دفعات به میان می آید.

به دلیل عدم توجه کودک به تمیز نگه داشتن وسایل، بهتر است به جای خرید عروسک های گران قیمت و ندادن اجازه به کودک برای استفاده از آنها، از انواع عروسک پولیشی مقرون به صرفه و استاندارد و قابل شستشو برای او خریداری کنید و در اثر کثیف شدن به راحتی با ماشین لباسشویی اقدام به شستن عروسک نمایید.

شستن عروسک قلق ها و روشهای مختلفی دارد که در پارت بعدی به آن اشاره میشود.

روش های شستن عروسک پولیشی

قبل از هر چیز به این نکته دقت کنید، هر چقدر عروسک با الیاف با کیفیت ساخته شده و آنتی باکتریال باشد، در اثر مالیده شدن به سطوح مختلف آلودگی را به خود جذب میکند و نیاز به شستشو و تمیزی دارد. عروسک پولیشی به عروسکی میگویند که با الیاف نرم، با پرزهای بلند و کوتاه دوخته شده و موادی که برای پر شدن آن مورد استفاده قرار میگیرند، دانه های یونولیت، سنگ های ریز ، پنبه و پشم شیشه میباشند.

به دلیل اینکه این دست پارچه ها، قابلیت جذب آب بالا و نگهداری آن درون خود، به مدت طولانی را دارند، محل مناسبی برای رشد آلودگی، انواع قارچ و باکتری هستند. علاوه بر این موارد در صورتی که عروسک خیس شده و مورد شستشو قرار نگیرد، بو گرفته و الیاف درون آن گلوله شده و دچار افت کیفیت میشود.

مطلب پیشنهادی  اهمیت عروسک پولیشی در زندگی کودکان چیست؟

لباس های پولیشی که مربوط به شخصیت های کارتونی هستند و توسط کودکان پوشیده میشود نیز در همان دست قرار گرفته و می توانند مشمول قواعد شستشو قرار گیرند.

اما شستن عروسک به صورت اصولی و روش های پیشنهادی تیله ها، فروشگاه عروسک و اسباب بازی به شرح زیر میباشد:

1-    اول از همه باید به این امر دقت کنید که عروسک شما قابلیت شستشو با ماشین لباسشویی یا به صورت دستی را دارد یا خیر. اگر طریقه شستن عروسک به آن وصل باشد باید گام به گام به آن طریق عمل کنید و بعد از شستشو آن را با نور خورشید کاملا خشک کنید.

2-    در غیر اینصورت اگر عروسک شما زیب داشت، محتویات آن را خالی کرده و سپس روی آن را مورد شستشو قرار دهید.

عروسک خرس و خرگوش

3- اگر نتوانستید، در صورت امکان، جایی از عروسک را شکاف دهید، محتویات آن را خالی کرده و سپس پولیش آن را بشویید. یا اگر این کار را هم نتوانستید بکنید، کیسه های مخصوص شستشو را خریداری کنید عروسک را در آن بگذارید تا کش نیاید و چشم و سایر اجزای آن آسیب نبیند، با دور کم و آب سرد ماشین لباسشویی، آن را بشویید.

4- برخی عروسک ها موزیکال بوده و هرگز نباید به دستگاه آن رطوبت برسد، قبل از شستن باید آنرا از عروسک خارج کنید سپس کار شستن آن را آغاز نمایید. در غیر اینصورت برای از بین بردن تمامی باکتری های سطح عروسک می توانید آن را درون کیسه ی پلاستیکی قرار داده و مقداری جوش شیرین و نمک را درون کیسه بریزید، عروسک را به خوبی تکان دهید تا به این مواد آغشته شود، سپس آن را بیرون آورده و با استفاده از جاروبرقی دانه ها را از سطح عروسک بر دارید.

5- به این نکته توجه داشته باشید آب داغ باعث از بین رفتن الیاف یا رنگ و چسب های عروسک میشود برای جلوگیری از آسیب به ظاهر آن میزان شستشوی ماشین را روی دور کند و کم گذاشته و با آب سرد و شوینده های ملایم و که برای پوست کودک ضرر ندارد، کار شستن عروسک را انجام دهید.

مطلب پیشنهادی  برای نوجوانان 14 سال به بالا چه اسباب بازی ای مناسب است ؟

6- قبل از شستن عروسک آن را مورد بازبینی قرار دهید، اگر قسمت هایی از آن پارگی دارد بهتر است آنرا محکم کرده و سپس برای شستشو درون ماشین بگذارید.

7- برای خشک کردن عروسک، بهترین روش آویزان کردن آن از بند در جریان طبیعی هواست ، استفاده سشوار داغ کاری اشتباه است که تغییر رنگ و از بین رفتن قسمت های چسبی عروسک از جمله این موارد است.

8- ممکن است میزان کثیفی عروسک به حدی نباشد که بخواهید آن را با ماشین بشویید و هنگام غذا دادن کودک به آن، چرب یا دچار لکه شده باشد. به روش لکه زدایی می توان عروسک را تمیز نمود. فقط برای درست تمیز کردن باید اول مراقب رنگ عروسک باشید و در ثانی برای جلوگیری از خرابی بافت آن نباید از هر ماده شوینده قوی استفاده نمایید.

استفاده از شوینده های ملایم مانند، مایع لباسشویی، صابون و تاید یا مایع ظرفشویی ، جوش شیرین و نمک و سرکه بلامانع است که هر کدام را به تنهایی باید استفاده کنید زیرا مخلوط کردن همزمان مواد شوینده با هم کاری خطرناک میباشد.

9- زمانی که محتویات عروسک را تخلیه کردید، آنها را هم به روش جوش شیرین در کیسه پلاستیکی به طور کامل ضد عفونی کرده و درون عروسک قرار دهید.

 10- نکته پایانی، عده ای فکر میکنند که عروسک را باید به تنهایی درون ماشین لباسشویی بیندازند. اما این کار اشتباه است، عروسک را بررسی کنید، اگر رنگ پس نمیدهد، بهتر است که همراه سایر لباسها آنرا مورد شستشو قرار دهید و به این روش کمتر آسیب می بیند و کار بهتری که میتوانید انجام دهید، قرار دادن عروسک پولیشی برای شستن عروسک در کیسه توری یا پارچه ای میباشد.